Projekt Biodiversity Genomics Europe wystartował!

Oficjalnie rozpoczął się projekt: Genomika Bioróżnorodności w Europie (Biodiversity Genomics Europe)!

W ramach projektu Polska została wybrana jako kraj modelowy dla rozwinięcia krajowej inicjatywy na rzecz stworzenia biblioteki referencyjnej barkodów DNA dla lokalnej różnorodności biologicznej.

log

Oficjalnie ruszył projekt Genomika Bioróżnorodności w Europie (Biodiversity Genomics Europe), który będzie realizowany z 32 partnerami z 20 krajów. Głównym koordynatorem projektu jest Naturalis Biodiversity Center w Holandii – wiodąca europejska instytucja naukowa, posiadająca jedną z największych na świecie kolekcji przyrodniczych i skupiająca się na badaniach i monitoringu różnorodności biologicznej w skali globalnej.

W ramach projektu Polska została wybrana jako kraj modelowy dla rozwinięcia krajowej inicjatywy na rzecz stworzenia biblioteki referencyjnej barkodów DNA dla lokalnej różnorodności biologicznej (włączając w to bibliotekę barkodów dla cennych kolekcji muzealnych) oraz wdrożenia metod bazujących na barkodingu DNA, jako przyszłego standardu biomonitoringu środowiska, w oparciu o krajowy punkt kontaktowy międzynarodowej sieci naukowej iBOL (International Barcode of Life) znajdujący się na Uniwersytecie Łódzkim. Barkod DNA to sekwencja DNA w wybranym standardowym regionie genomu, pozwalająca na identyfikację gatunku.

Głównym celem projektu BGE jest pełniejsze zrozumienie procesów ewolucyjnych i biogeograficznych kształtujących bogactwo europejskiej fauny i flory, a także stworzenie jednolitego, międzynarodowego standardu biomonitoringu ekosystemów oraz wypracowania wspólnej strategii zapobiegającej utracie bioróżnorodności.

Prof. Grabowski reprezentuje Polskę w Komitecie Naukowym iBOL. Sieć naukowa, która powstanie w ramach projektu, będzie miała na celu koordynację i ułatwienie pozyskania funduszy na badania naukowe przez różne instytucje naukowe oraz usprawni kontakty i współpracę między naukowcami, organizacjami pozarządowymi a instytucjami odpowiedzialnymi za monitoring i ochronę przyrody w Polsce. Posłuży również jako przykład dla budowania podobnych inicjatyw w innych krajach europejskich. Kolejnym ważnym celem zespołu z UŁ będzie współpraca przy opracowaniu wiarygodnej biblioteki barkodów DNA dla europejskiej fauny słodkowodnej oraz wybranych grup fauny lądowej.

Więcej informacji na stronie projektu Biodiversity Genomics Europe.